Skuteczna nauka – jak się uczyć?

Problemy z motywacją i organizacją czasu

Jednymi z najczęściej spotykanych problemów, utrudniających efektywną naukę, są trudności ze znalezieniem i utrzymaniem motywacji, a także brak umiejętności zarządzania swoim czasem. Te dwa czynniki bardzo często sprawiają, że uczniowie czują się sfrustrowani brakiem efektów. Nieważne, czy narzędziem do nauki mają być Nowa Era podręczniki (https://www.taniaksiazka.pl/wydawnictwo/nowa-era), własne notatki, książki innych wydawnictw, wykłady, czy nagrania, bez odpowiedniej motywacji, chęci do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności zarządzania swoim czasem, nie będziemy w stanie efektywnie się uczyć.

Na szczęście, nie są to czynniki, na które nie mamy wpływu. Zarówno nad motywacją, jak i nad organizacją czasu, jesteśmy w stanie pracować. Wystarczy trochę zaangażowania, pracy i samodyscypliny, żeby zauważyć pozytywne efekty swoich działań.

Odpowiednie nawyki

Aby nauka była efektywna, warto wyrobić sobie odpowiednie nawyki. Jednym z nich, jest przygotowanie przestrzeni, w której zamierzamy się uczyć. Im mniej przedmiotów dookoła, tym lepiej, ponieważ prościej nam będzie utrzymać wysoki poziom koncentracji. Przewietrzmy pokój, w którym będziemy się uczyć, posprzątajmy biurko, przygotujmy sobie wszystkie materiały, z których zamierzamy korzystać (aby w trakcie nauki nie tracić czasu na szukanie ich), a także wodę (bez regularnego nawadniania się, trudniej nam będzie się skoncentrować).

Dodatkowo, warto wyłączyć telewizor, wyciszyć telefon i uprzedzić ewentualnych domowników, że zamierzamy się uczyć. Dzięki temu unikniemy dekoncentracji, spowodowanej tym, że ktoś będzie czegoś od nas chciał. Postarajmy się zaplanować sobie, czego zamierzamy się nauczyć. Najlepiej krok po kroku rozplanowując poszczególne czynności. Mogą one polegać na przeczytaniu czegoś, rozwiązaniu zadań, stworzeniu notatek lub przygotowaniu mapy myśli. Dzięki stworzeniu szczegółowego planu, nie będziemy musieli się zastanawiać, co powinniśmy robić. Choć może się to wydawać banalne, to naprawdę ułatwić uczenie się.

Dobrym pomysłem jest również uczenie się o konkretnej porze. A także ustalenie minimalnej ilości czasu, którą chcemy poświęcać na naukę w ciągu tygodniu. Pomoże nam to w takim planowaniu reszty obowiązków, żebyśmy mimo wszystko znajdowali czas na naukę. Należy pamiętać, że metoda małych kroczków jest najlepsza. Dzięki nim, nawet, jeżeli będziemy mieli problemy z motywacją i zebraniem się do dłuższego uczenia się, to cały czas będziemy realizować swój plan. Warto również prowadzić jakiś dziennik, w którym będziemy będziemy zapisywać swoje postępy.

Szkoła zdjęcie utworzone przez pressfoto - pl.freepik.com